Hogyan javíthatod a weboldal betöltési sebességét? 5 tipp wordpress oldal gyorsítására

Ismerős a helyzet?

Megnyitod a weboldalad, és vársz… és vársz… és még mindig nem tölt be. Közben az érdeklődő, aki épp most szeretett volna időpontot foglalni hozzád, már tovább is kattintott egy másik szakemberhez. Frusztráló, igaz?

Ha vállalkozó vagy, akkor tudod, hogy az online jelenléted kulcsfontosságú. Egy lassú weboldal azonban nemcsak a látogatóid türelmét teszi próbára, hanem a Google sem nézi jó szemmel, és lejjebb sorol a találati listán.

De van egy jó hírem! Nem kell webfejlesztőnek lenned ahhoz, hogy felgyorsítsd az oldalad. Ebben a cikkben lépésről lépésre megmutatom, hogyan javíthatod a weboldal betöltési sebességét, hogy több látogatót, több érdeklődőt és végül több ügyfelet szerezz!

Miért fontos a weboldal betöltési sebességének javítása?

A gyors weboldal nemcsak a felhasználók számára előnyös, hanem az üzleted szempontjából is elengedhetetlen. 

Az optimális sebességű weboldal előnyei:

  • Jobb felhasználói élmény: Ha az oldalad gyorsan tölt be, a látogatók szívesebben böngészik azt, és nagyobb eséllyel veszik fel veled a kapcsolatot.

  • Magasabb Google-helyezés: A Google előnyben részesíti a gyors oldalakat, így a weboldal sebesség javítása közvetlen hatással van a keresőoptimalizálásra (SEO).

  • Kevesebb visszafordulás: Egy lassú oldalról a látogatók gyorsan továbbállnak – és lehet, hogy épp a konkurenciához.

Hogyan ellenőrizd a weboldalad sebességét?

Mielőtt belevágunk a weboldal betöltési sebesség javításába, először is tudnod kell, hol tartasz most. Ehhez használhatod az alábbi eszközöket:

Ezek az eszközök részletes elemzést adnak a weboldal sebesség teszt eredményeiről, és javaslatokat is adnak a javításra. Nem mindegyikben van magyar nyelv, de ha nem tudsz angolul, akkor se ijedj meg, csak másold be az angol szöveget a google szövegfordítóba. Ma már elég jó eredményt lehet így kapni, és valószínűleg meg fogod érteni, hogy mit kell javítani az oldalon.

5 tipp a weboldal betöltési sebesség javítására

1. A megfelelő tárhely kiválasztása

Ha az oldalad lassú, az egyik legfőbb oka lehet, hogy nem megfelelő tárhelyszolgáltatót választottál. Egy olcsó, megosztott tárhely sok esetben nem képes kiszolgálni a weboldalad gyors működését.

Megoldás:

  • Válassz SSD-alapú tárhelyet
  • Használj optimalizált WordPress tárhelyet, ha WP-t használsz
  • Ha nagyobb forgalomra számítasz, fontold meg a VPS vagy felhő alapú tárhelyet

2. Képek optimalizálása – mert a képek sokat számítanak!

Ha a te weboldalad is tele van szép, nagy felbontású képekkel – az nagyszerű, de ha nincsenek megfelelően optimalizálva, akkor nagyon lelassíthatják az oldalt.

Hogyan tudod optimalizálni a képeket a weboldalon:

  • Képméretek csökkentése: Használj olyan eszközöket, mint a TinyPNG vagy a Squoosh
  • Képek tömörítése WordPressben pluginokkal, pl. Smush vagy Imagify
  • Modern formátumok használata: A WebP formátum sokkal kisebb méretű (ugyanolyan minőség mellett), mint a JPG vagy PNG

3. Felesleges bővítmények eltávolítása

A WordPress weboldalak egyik legnagyobb hátránya, hogy a túl sok plugin lelassíthatja a rendszert.

Mit tehetsz ez ellen:

  • Nézd át a telepített bővítményeket, és töröld azokat, amelyeket nem használsz
  • Próbáld egyetlen, minden az egyben megoldásra cserélni a több kisebb plugint
  • Használj gyorsító bővítményeket, mint például WP Rocket vagy W3 Total Cache

4. Gyorsítótárazás bekapcsolása

A gyorsítótárazás azt jelenti, hogy az oldal egyes elemeit a böngésző elmenti, így a visszatérő látogatók számára sokkal gyorsabban betöltődik.

Hogyan lehet gyorsítótárazni:

  • Ha WordPress-t használsz, telepíts egy cache plugint, pl. WP Rocket, vagy W3 Total Cache. Már az alapbeállításokkal is észrevehető gyorsulást lehet elérni.
  • Ha nem WordPress az oldalad, akkor is van megoldás: kérd meg a tárhelyszolgáltatódat, hogy aktiválja a gyorsítótárazást

5. A weboldal kódjának optimalizálása - ezt inkább bízd szakemberre,de van, amit te is megtehetsz

A weboldalad működését egy láthatatlan, a háttérben futó „utasítássorozat” biztosítja. Ezt hívják kódnak (HTML, CSS, JavaScript), és ha túl sok felesleges rész marad benne, az lelassíthatja az oldalt. 

Képernyőn megjelenő programozási kódrészlet sötét háttéren.

Mit tehetsz ennek javítására?

A felesleges szóközök és sorok eltávolítása

A weboldalad kódja olyan, mint egy hosszú szöveges dokumentum, ahol sok felesleges szóköz, üres sor és ismétlődő kifejezés van. Bár a számítógép így is megérti, a sok „légüres tér” miatt az oldalad lassabban töltődik be.

Szerencsére nem kell egyesével törölgetned ezeket a felesleges karaktereket! Ha WordPress-t használsz, telepíthetsz egy bővítményt, amely ezt automatikusan elvégzi neked. Ilyen például: Autoptimize, vagy a Fast Velocity Minify. Ezek a bővítmények egy kattintással „összesűrítik” a kódot, így az gyorsabban fut le a böngészőben.

Lazy loading (lusta betöltés), azaz a képek és videók csak akkor jelennek meg, ha szükség van rájuk

Képzeld el, hogy egy könyvet lapozol, de az összes képet és illusztrációt már az első másodpercben be kellene töltenie a lapoknak. Ez lassítaná az olvasást, igaz? Pontosan ez történik egy weboldalon is: ha minden képet és videót azonnal be kell töltenie, az jelentősen növeli a betöltési időt.

A „lusta betöltés” azt jelenti, hogy a képek és videók csak akkor jelennek meg, amikor a látogató ténylegesen odagörget az adott részhez. WordPress esetén ezt egy bővítmény segítségével is könnyen beállíthatod. Ilyen például a Smush (Lazy Load funkcióval), vagy A3 Lazy Load.

Ha már modern WordPress-verziót használsz, a Lazy Load funkció valószínűleg alapértelmezetten be van kapcsolva, de érdemes ellenőrizni!

A „lusta betöltés” azt jelenti, hogy a képek és videók csak akkor jelennek meg, amikor a látogató ténylegesen odagörget az adott részhez. WordPress esetén ezt egy bővítmény segítségével is könnyen beállíthatod. Ilyen például a Smush (Lazy Load funkcióval), vagy A3 Lazy Load.

Ha már modern WordPress-verziót használsz, a Lazy Load funkció valószínűleg alapértelmezetten be van kapcsolva, de érdemes ellenőrizni!

Aszinkron betöltés – A weboldal több dolgot csinál egyszerre

Normál esetben a weboldalad úgy működik, mint egy pincér, aki egyszerre csak egy rendelést vesz fel és szolgál ki. Ha minden egyes elemre meg kell várni, míg az előző befejeződik, az hosszú várakozást jelent. Az aszinkron betöltés ehelyett olyan, mintha a pincér egyszerre több rendelést venne fel és párhuzamosan készülne minden. Így a böngésző nem egyesével tölti be az elemeket, hanem „csomagokban”, gyorsabban.

WordPress-ben ezt egy gyorsítótárazó bővítménnyel állíthatod be. Ilyen bővítmény például: a WP Rocket (ez a legjobb, de fizetős), vagy az Async JavaScript. Ha nem vagy biztos benne, hogy szükséges-e, próbáld ki egy ilyen bővítménnyel, és ellenőrizd a weboldal sebességét előtte és utána a Google PageSpeed Insights segítségével.

Ezek a technikák elsőre kicsit bonyolultnak tűnhetnek, de szerencsére WordPress-ben pár kattintással elérhető megoldások is vannak rájuk. Ha bizonytalan vagy, vagy nem szeretnél ezzel foglalkozni, szívesen segítek optimalizálni az oldalad!

Összegzés

A weboldal betöltési sebesség javítása nem egy bonyolult feladat, és már néhány egyszerű lépéssel látványos eredményt érhetsz el:

  1.  Válassz gyors, megbízható tárhelyet
  2.  Optimalizáld a képeket
  3.  Távolítsd el a felesleges bővítményeket
  4.  Használj gyorsítótárazást
  5. Optimalizáld a kódot és a betöltési folyamatokat

Ha ezeket megteszed, az oldalad nemcsak gyorsabb lesz, hanem a Google keresőben is jobb helyezést érhet el, és az érdeklődők nem fognak türelmetlenül elnavigálni róla.

Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged, szívesen segítek optimalizálni a weboldalad, hogy gyorsabb és hatékonyabb legyen! Jelentkezz egy díjmentes konzultációra!

Ha érdekel, hogy hogyan lehet megoldani a gyakori hibákat, és ezáltal még jobbá tenni a weboldalad, akkor kattints a következő címre: Weboldal hibák és megoldásuk